Změny v účetnictví a daních v roce 2024 – 1. díl

Zvýšení daně z příjmů právnických osob
Sazba daně z příjmů právnických osob se zvýší ze současných 19 % na 21 %. Zvýšení sazby daně se bude vztahovat na všechna zdaňovací období po 1. lednu 2024.
Naposledy bude tedy 19 % sazba použita v rámci přiznání k DPPO za kalendářní rok 2023, resp. za hospodářský rok, jehož počátek byl v tomto roce.

Změny sazeb DPH
Obě dosud platné snížené sazby DPH 15 % a 10 % se sjednocují do jedné, a to ve výši 12 %. Základní sazba 21 % zůstává nezměněna. Výjimku v sazbách DPH budou tvořit tištěné knihy, jejichž reklamní plocha je nižší než 50 %. Ty nebudou podléhat DPH vůbec, jejich sazba bude tedy 0 %.
Ze sazby 10 % do 21 % sazby DPH, se přesouvají např. úklidové, kadeřnické a holičské služby, opravy obuvi, jízdních kol a kožených výrobků a pivo, které mohlo za splnění určitých podmínek (v rámci poskytnutí stravovací služby, nikoli jako prodej „v kelímku přes ulici“) podléhat pouze 10% sazbě.
Ze sazby 15 % do 12 % sazby DPH se přesouvají potraviny, některé farmaceutické produkty, na které nebyla dříve uvalena 10 % sazba (například potravinové doplňky pořizované v lékárnách), dětské autosedačky a pohřební služby.
Ze sazby 15 % do 21 % sazby se přesouvají nealkoholické nápoje, řezané květiny, palivové dřevo a služby související se sběrem a nakládáním s komunálním odpadem.


Další novinky a výkladová stanoviska budeme přinášet postupně v dalších aktualitách.

Příspěvěk byl publikován dne